23.03.2023 16:54
 
» Üye Girişi
 
VizyonNet Kullanıcı Adınız
Parolanız
» Parolamı Unuttum
» Kayıt Olmak İstiyorum
» Bilgi Bankası -> Alan Adı -> Alan Adı Transfer
 • Alan Adı Transferi Nedir?

 • Bir alan adı kaydının daha önce kayıtlı olduğu "REGISTRAR" (Kaydedici) firmadan alınıp, başka bir firmaya aktarılmasıdır.

 • Niçin alan adı transferi yapılır?

 • Bir alan adı sahibi, alan adı kaydını daha uygun ücretle ve/veya işlem kolaylığı ile sunan başka bir firmayı tercih etmesi nedeniyle alan adını transfer edebilir.

 • Alan adı transferi hangi adımlardan oluşur?

 • Alan adı transferi 3 aşamadan oluşur,

  1. Transfer kodunun edinilmesi

  Alan adınızı bir firmadan başka bir firmaya transfer edebilmeniz için Transfer Kodu gereklidir. Bu kod sayesinde alan adınızı uluslararası alanda kayıt yapan firmalara kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Transfer kodunuzu edinmek için alan adınızın bulunduğu firmanın panelinden transfer kodunuzu edinebilirsiniz. Eğer panelinizde böyle bir seçenek yoksa firmanızla iletişime geçerek transfer kodu talebinde bulunabilirsiniz.

  2. Transfer Kodunun yeni firmaya iletilmesi

  Transfer kodunuzu edindiğinizde sıradaki işlem bu kod ile birlikte taşımak istediğiniz firmaya başvurmaktır. VizyonNET'te bu işlemi 'Alanadı Transfer' kısmından kolayca yapabilirsiniz.

  3. Onay E-Postası

  Bu adımda alan adınızı taşımak istediğiniz firma size onay e-postası gönderir. Bu e-posta alan adınızın kayıt bilgilerinde (who is) yazan e-posta adresine gelir. Bu e-posta'da size bir adet link ve şifre gönderilir ve o linke tıkladığınızda açılan sayfada; gerekli alanlara hem alan adınızın transfer kodunu girmeniz hemde e-posta yoluyla gönderilen şifreyi girmeniz istenir. bu adımlarıda tamamladıktan sonra alan adınız 5 gün içerisinde yeni kayıt firmanıza taşınacaktır. Bu süre zarfında alan adınızla ilgili işlem yapamayabilirsiniz.

  Not: Alan adı transfer işlemlerinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için bu işlemin, alan adı süresinin dolmasına 60 günden daha fazla süre varken yapılmasını tavsiye ediyoruz.

 • Transfer Ücreti Nedir?

 • Aslen transfer işlemleri ücretsizdir. Fakat uluslararası sistemde alan adlarını merkezi olarak kontrol eden ICANN derneği alan adını bir firmadan başka bir firmaya taşırken alan adının süresinin 1 yıl daha uzatılmasını istemektedir. Bu her firma için zorunlu bir işlemdir. Bu nedenle transfer işlemi için 1 yıllık uzatma ücreti alınır ve alan adınız 1 yıl süre ile uzatılır. Bu durumda maddi olarak bir kaybınız bulunmamaktadır ve transfer işlemi ücretsiz olarak gerçekleşmiş olur.

Tüm hakları saklıdır 1997 - 2023 © Bu sayfa sadece VizyonNET üyeleri için destek alanıdır.